Jakie badania są wykonywane w naszym Gabinecie?

W gabinecie odbywają się konsultacje i kwalifikacje do następujących zabiegów operacyjnych:

  • operacje zaćmy (katarakty)
  • operacje przeciwjaskrowe
  • operacje siatkówki i ciała szklistego (witrektomie)
  • laseroterapie chorych na cukrzyce i jaskrę

Badanie ostrości wzroku

Badanie ostrości wzroku przeprowadza się najczęściej na tzw. tablicach Snellena. Znajduje się na nich wiele znaków o różnej wielkości nazywanych optotypami (np. cyfry, litery lub, dla dzieci i osób nieumiejących czytać, rysunki). Optotypy ułożone są w rzędach. Ich wielkość zmniejsza się w każdym kolejnym rzędzie.

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, choć jak każdy test psychofizyczny zależy od stanu psychicznego pacjenta, dlatego dobrze jest, aby pacjent był wypoczęty i odpowiednio skupiony w trakcie badania. Warto zabrać ze sobą wszystkie wyniki wcześniejszych badań, poprzednie recepty okularowe, karty informacyjne z pobytów w szpitalu itp.

Badanie dna oka

Badanie dna oka wykonuje się w celu oceny dalszych odcinków oka poza soczewką. Jest to badanie bezkontaktowe, u większości wykonywane w lampie szczelinowej przy użyciu soczewki powiększającej ( Volk ) . Dokładna ocena dna oka możliwa jest po rozszerzeniu źrenicy krótko działającymi kroplami np.  1% Tropicamid. Osoby, które miały zakraplane Tropicamid  mogą mieć widzenie przez mgłę przez kilka godzin, zwłaszcza na bliską odległość na skutek porażenia akomodacji przez te krople.

Badanie pola widzenia

Badanie pola widzenia wykonuje się głównie w celu diagnostyki jaskry, ale również w przypadku innych neuropatii. Badanie powinno być przeprowadzana z korekcją do bliskiej odległości i w zależności od zastosowanego programu może trwać od kilku do kilkunastu minut. Każde oko badane jest oddzielnie.

Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego (metoda aplanacyjna)

Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego wykonywane jest u większości osób  w celu diagnozy jaskry. Najczęściej wykonywane jest metodą aplanacyjną po zakropleniu środka znieczulającego do worka spojówkowego (np. Alcaina). Badanie trwa kilka sekund.

Na rynku dostępne są również tonometry bezkontaktowe, chory odczuwa tylko krótki podmuch powietrza na oko. Urządzenia te nie są jednak tak dokładne jak metoda aplanacyjna.